زردچوبه و 12 مزیت از آن که باید بدانید

زردچوبه

زردچوبه12 مزیت زردچوبه که باید بدانید

زردچوبه ، ادویه‌ی اصلی در سبد غذایی هند [و ایران] می‌باشد و توسط بسیاری از مردم مورداستفاده قرار می‌گیرد. مزایای زردچوبه به‌طور باورنکردنی وسیع هستند و تمامی‌ آن‌ها بطور کامل موردتحقیق قرارگرفته‌اند. زردچوبه قوی‌ترین گیاه در این سیاره است که در مبارزه علیه بیماری‌ها مؤثر است و به‌صورت بالقوه شما را از احتمال بیماری دور نگه می‌دارد. در حال حاضر، بیش از 10000 مقاله علمی در مورد مزایای زردچوبه به‌ویژه یکی از ترکیبات آن تحت عنوان کورکومین، انجام‌گرفته است. زردچوبه در بالاترین قسمت لیست گیاهان دارویی قرار دارد و جزء محبوب‌ترین گیاهان موردمطالعه محسوب می‌شود.

زردچوبه چیست؟

زردچوبه در اصل پودر زردرنگی است که از ریشه‌ی خشک‌شده‌ی گیاه Curcuma Longa بدست می‌آید. گیاه Curcuma Longa در هندوستان و کشورهای آسیای جنوب شرقی رشد می‌کند. ترکیبات شیمیایی متعددی در زردچوبه وجود دارد که به نام کورکومینوئید شناخته می‌شوند. کورکومین، ماده‌ی فعال در زردچوبه است. کورکومین همان چیزی است که زردچوبه را به‌عنوان غذایی کارکردی معرفی می‌کند. زردچوبه توسط کلینیک مایو به‌عنوان ”غذایی که تأثیر بالقوه بر سلامت بدن حتی فراتر از تغذیه‌ی پایه دارد“، معرفی می‌شود.

بهترین موضوع در رابطه با زردچوبه این است که در مورد آن تحقیقات فراوانی انجام‌گرفته است و همه‌ی تحقیقات بیانگر این مطلب هستند که مصرف زردچوبه، عوارض جانبی بسیار نادری دارد و همین عوارض کم بسیار خفیف هستند. تصور کنید که در مورد یک گیاه دارویی چنین تعریفی تا چه اندازه می‌تواند باعث دلگرمی شود.

مزایای درمانی زردچوبه

 1. مانع لخته شدن خون می‌شود

یکی از نگرانی‌های عمده‌ای که مردم با آن مواجه می‌شوند لخته شدن خون می‌باشد. آیا می‌دانید ترومبوز یا همان لخته چگونه ایجاد می‌شود؟ خون از طریق یک فرایند به نام تجمع پلاکت‌ها، لخته می‌شود، بدین معنا که تمرکز پلاکت‌ها در یک نقطه باعث لخته شدن خون در آن نقطه می‌شود.

در مطالعات آزمایشگاهی که بر روی حیوانات انجام‌گرفته است، مشخص شد که استفاده از زردچوبه بدلیل وجود کورکومین، به‌شدت باعث کاهش تجمع پلاکت‌ها می‌شود و به صورت بالقوه خطر ابتلا به لخته شدن خون را کاهش می‌دهد. تحقیقی که سال 1986 انجام شد، نشان داد که کورکومین برای افرادی که به بیماری ترومبوز عروقی مبتلا هستند نیز تأثیر مثبتی دارد.

 1. کاهش علائم افسردگی

اگرچه مطالعات کمی در مورد انسان انجام‌شده است، ولی ده‌ها آزمایش تحقیقاتی که بر روی حیوانات انجام‌گرفته است، ثابت کرده‌اند که زردچوبه در کاهش علائم افسردگی بسیار مؤثر می‌باشد. این تحقیقات نشان دادند که کورکومین از طریق فاکتور نوروتروفیک (BDNF) بر عملکرد عصبی تأثیر مثبت می‌گذارد.

مجله‌ی Phytotherapy Research در سال 2014 برای اثبات عملکرد کورکومین بر کاهش علائم افسردگی تحقیقی میدانی‌ انجام داد. در این تحقیق 60 داوطلب که دچار اختلال افسردگی (MDD) بودند شرکت داشتند. برای درمان به تعدادی از آن‌ها کورکومین، به تعدادی فلوکستین و به چند نفر از آن‌ها از هر دو مورد تجویز شد.

این مطلب را از دست ندهید:  برگ بو و مزایای درمانی آن

به گفته‌ی نویسندگان این مطالعه اولین تحقیق بالینی در رابطه با این موضوع بود و طبق آن مشخص شد می‌توان از کورکومین برای درمان بیماران مبتلا به افسردگی خفیف استفاده کرد. این نتایج زمانی قابل‌توجه می‌باشد که بدانید داروهای ضدافسردگی در بازار،‌ در حدود 10 تا 20 درصد بر روی بیماران تأثیر می‌گذارد.

 1. مبارزه با التهاب

بطور یقین،‌ قوی‌ترین جنبه‌ی کورکومین، توانایی آن در کنترل التهاب می‌باشد. مجله‌ی Oncogene در رابطه با داروهای ضدالتهابی تحقیقی انجام داد. طبق این تحقیق مشخص شد که آسپرین و ایبوپروفن که جزء داروهای ضدالتهابی غیر استروئیدی می‌باشند، تأثیر کمتری از کورکومین در مبارزه با التهاب دارند. امروزه بیماری‌های فراوانی همچون سرطان، آرتریت، کلسترول بالا و دردهای مزمن، به علت التهابات درونی ایجاد می‌شوند.

اثرات ضدالتهابی کورکومین به‌عنوان یک درمان احتمالی برای بیماری آلزایمر موردمطالعه قرار گرفت، ولی با توجه به جامعه‌ی آلزایمر، تحقیقات انسانی در این زمینه بی‌نتیجه ماند. البته مطالعات متعددی که بر روی حیوانات در این رابطه انجام گرفت مشخص کرد که کورکومین می‌تواند در مبارزه با التهابات این بیماری عصبی تأثیر مثبی داشته باشد.

 1. سلامت پوست

زردچوبه دارای خواص ضدالتهابی و آنتی‌اکسیدانی می‌باشد که اثربخشی در درمان بیماری‌های مختلف پوستی را اثبات کرده‌اند. از مزایای زردچوبه برای پوست می‌توان به مواردی ازجمله درخشش پوست، سرعت بخشیدن به بهبود زخم، کاهش آکنه و… اشاره کرد.

ماسک صورتی که از زردچوبه درست‌شده باشد، برای درخشان کردن پوست بسیار مفید است. فقط به یاد داشته باشید زردچوبه ممکن است باعث لکه شدن پوست شما شود و احتمال دارد که باعث واکنش‌های آلرژیک شوید. توصیه می‌شود قبل از استفاده از ماسک صورت،‌ مقدار کمی از آن را به ساعد خود بمالید، سپس 24 تا 48 ساعت منتظر بمانید، تا اگر چنانچه واکنشی آلرژیک نسبت به زردچوبه دارید، مشخص شود.

 1. درمان آرتروز

کورکومین به علت ویژگی‌های ضدالتهابی و ضد دردش شناخته می‌شود. تحقیقی برای مقایسه‌ی مزایای کورکومین با دیکلوفناک سدیم (که دارای عوارض جانبی همچون بیماری‌های قلبی می‌باشد) که ازجمله داروهای آرتروز محسوب می‌شود، انجام شد. در این تحقیق 45 بیمار مبتلا به آرتروز مورد آزمایش قرار گرفتند. برای درمان، داوطلبان را به سه گروه تقسیم کردند. برای گروه اول فقط کورکومین، برای گروه دوم دیکلوفناک سدیم و برای گروه سوم ترکیبی از هر دو تجویز شد. نتایج آزمایش فوق‌العاده بود. گروهی که برای درمان از کورکومین استفاده کرده بودند، بالاترین درصد بهبودی را نشان می‌داد. مهمتر از همه اینکه درمان با کورکومین هیچ‌گونه عوارض جانبی در پی نداشت. بررسی هشت مطالعه‌ای که در این زمینه انجام‌گرفته است، نشان داد که مصرف روزانه حدود 1000 میلی‌گرم کورکومین می‌تواند در درمان آرتریت بسیار مؤثر باشد.

 1. پیشگیری و درمان سرطان

تأثیر کورکومین بر سلول‌های سرطانی یکی از موضوعاتی است که توسط دانشمندان بطور کامل موردتحقیق قرارگرفته است. به گفته‌ی برخی منابع جهانی ازجمله Cancer Research، مطالعات آزمایشگاهی روی سلول‌های سرطانی نشان دادند که کورکومین اثرات ضد سرطانی دارد. به نظر می‌رسد که کورکومین قادر به کشتن سلول‌های سرطانی می‌باشد و در ضمن از رشد بیشتر آن‌ها جلوگیری می‌کند. طبق این تحقیقات بیشترین تأثیری که کورکومین می‌گذارد بر سرطان‌های پستان، روده، معده و پوست می‌باشد.

این مطلب را از دست ندهید:  هل سبز و یازده مزیت استفاده از آن

تحقیقی که در ژوئیه‌ 2017 توسط مؤسسه‌ی تحقیقاتی Baylor Scott & White بر روی حیوانات انجام شد،‌ نشان‌دهنده‌ی این بود که کورکومین می‌تواند در مقاومت شیمیایی در بیماران مبتلا به سرطان پانکراس نیز تأثیر مثبتی داشته باشد.

 1. کنترل دیابت

یک مطالعه‌ی آزمایشگاهی که توسط دانشگاه اوبرون در سال 2009 انجام گرفت، توانایی کورکومین را برای کاهش میزان گلوکز خون بررسی کرد. این مطالعه مشخص کرد که کورکومین موجود در زردچوبه می‌تواند تا 400 برابر قدرتمندتر از متفورمین که داروی معمول افراد دیابتی می‌باشد، در فعال کردن آنزیم پروتئین کیناز (AMPK) مؤثر باشد و همچنین تتراهیدروکورکومین که ترکیبی خاص است و از تخمیر کورکومین بوجود می‌آید می‌تواند تا 100000 بار بیشتر از متفورمین در برخی سلول‌ها اثر بگذارد.

فعال شدن آنزیم پروتئین کیناز، به‌عنوان یک هدف درمانی برای دیابت نوع 2 محسوب می‌شود. این بدان معناست که شناسایی نحوه‌ی فعال کردن این آنزیم، قابلیت بالایی برای توسعه‌ی درمان‌های مؤثر بر درمان دیابت دارد.

از مکانیسم‌های دیگری که زردچوبه می‌تواند بر کاهش علائم دیابت تأثیر بگذارد، عمل ضدالتهابی آن است. بررسی مطالعاتی که در این زمینه انجام‌گرفته است نشان داد که کورکومین زردچوبه نشانگرهای التهابی IL-6 و ‏TNF-a (که به دیابت منجر می‌شوند)‌ را کاهش می‌دهد.

یکی از رایج‌ترین عوارض دیابت، صدمه به اعصاب شناخته‌شده به‌عنوان نوروپاتی دیابتی است. نوروپاتی دیابتی می‌تواند عوارضی همچون ضعف عضلانی و نابینایی را در پیش داشته باشد. مطالعه‌ای که بر روی موش‌ها انجام گرفت مشخص کرد که کورکومین باعث کاهش درد نوروپاتیک محیطی دیابتی در محیط پاها و دست‌ها می‌شود. همچنین نوروپاتیک می‌تواند منجر به نارسایی کلیوی شود و کورکومین قادر است از بروز این مشکل جلوگیری کند.

 1. مبارزه با چاقی

یک مطالعه‌ی که در مجله‌ی Biofactors منتشر شد،‌ نشان داد که کورکومین ممکن است بر کاهش رشد سلول‌های چربی کمک کند. محققان دریافتند که خواص ضدالتهابی کورکومین در سرکوب فرآیندهای چاقی مؤثر می‌باشد، بنابراین به کاهش وزن و اثرات نامطلوب اضافه‌وزن کمک می‌کند.

 1. پیشگیری از بیماری‌های روده

تجزیه‌وتحلیل تحقیقاتی، که درزمینه‌ی تأثیر کورکومین بر عارضه‌ی کولیت اولسراتیو (بیماری التهابی روده) انجام شد، مشخص کرد که کورکومین می‌تواند در بهبود این بیماری مزمن بسیار تأثیرگذار باشد. یکی از مطالعاتی که در رابطه با مزایای کورکومین برای بیماران کولیت اولسراتیو و همچنین مبتلایان به کرون انجام پذیرفت،‌ تمام بیماران مبتلا به کولیت اولسراتیو و 4 نفر از 5 نفر مبتلا به بیماری کرون، به کورکومین واکنش مثبتی نشان دادند.

برای بسیاری از افرادی که به انواع بیماری‌های التهابی روده مانند کولیت اولسراتیو و کرون مبتلا هستند، داروهای ضدالتهابی (کورتیکواستروئیدها) تجویز می‌شود. این داروها در کوتاه‌مدت علائم درد را کاهش می‌دهند ولی در طول زمان سبب عوارضی همچون روکش روده می‌شوند،‌ این عارضه از خود بیماری شرایط بدتری را ایجاد می‌کند. به همین دلیل است که از این داروها فقط برای شروع مداوا استفاده می‌شود و در درازمدت توصیه نمی‌شود.

این مطلب را از دست ندهید:  دارچین و 13 مزیتی که آن را ادویه‌ی شماره یک جهان کرده است

کورکومین موجود در زردچوبه، هیچ‌کدام از عوارض بالا را ندارد و به علت خواص ضدالتهابی آن، به‌احتمال‌زیاد در بهبود بیماری‌های روده مؤثر است. کورکومین همچنین باعث رشد باکتری‌های مفید (پروبیوتیک‌ها) می‌شود و این امر خود در سلامت روده نقش بسزایی دارد.

 1. تنظیم کلسترول خون

یکی از دلایل بیماری‌های قلبی در ایالات‌متحده و [همچنین سایر کشورها] این است که مردم در معرض خطر ابتلا به دیابت هستند. بیماران دیابتی و غیر دیابتی بطور یکسان از استرس اکسیداتیو رنج می‌برند. این استرس به شریان‌های خونی آسیب می‌رساند. بدلیل آسیب‌های شریانی، کلسترول برای بهبود مناطق آسیب‌دیده شروع به ایجاد پلاک می‌کند، همین امر منجر به افزایش کلسترول LDL می‌شود.

بطور معمول،‌ برای مدیریت کلسترول خون از داروهای استاتین مانند آتورواستاتین استفاده می‌شود. این داروها عوارض جانبی زیادی دارند که از آن جمله می‌توان آسیب به کبد و کلیه را نام برد. داروهای استاتین باعث کاهش سطح کلسترول می‌شوند ولی هرگز علت اصلی آن‌که استرس اکسیداتیو می‌باشد را رفع نمی‌کنند. این دلایل باعث شده است که پزشکان برای داروهای استاتین جایگرین‌های دیگری مانند کورکومین و روغن ماهی را معرفی کنند.

 1. کنترل درد

یکی از خصوصیات کورکومین، توانایی آن در کنترل درد است. در اوایل سال 2014، مجله‌ی فارموکولوژی تحقیقی انجام داد که مشخص کرد کورکومین می‌تواند در کاهش درد موش‌های دیابتی مانند اوپیوئید (مواد مخدر) مؤثر باشد.

مطالعات دیگری نیز بیانگر این مطلب بود که کورکومین می‌تواند در کاهش دردهای دیگر نیز مؤثر باشد که در زیر برخی از آن‌ها را فهرست‌وار می‌گوییم:زردچوبه

 • بهبود زخم
 • سوزش درد
 • درد پس از عمل جراحی
 • درد آرتروز ناشی از التهاب مفاصل
 • دردهای مربوط به دهان، فک و صورت که مربوط به مسائل دندان‌پزشکی می‌باشد.
 • درد عصب سیاتیک
 1. کمک به دفع

یکی از مزایای مهم زردچوبه، توانایی آن برای سم‌زدایی بدن است. مطمئناً در طول روز در معرض سموم زیست‌محیطی و غذایی قرار می‌گیرید که به‌عنوان Xenobiotics شناخته می‌شوند، این سموم به‌مرورزمان باعث التهاب می‌شوند و احتمال ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهند.

بیشترین سم‌زدایی از Xenobiotics در کبد طی دو فاز اتفاق می‌افتد. بااین‌حال، بسیاری از مردم، به‌ویژه در کشورهای غربی، با این مشکل مواجه می‌شوند که کبد نمی‌تواند تمامی این سموم را از بدن حذف کند. مواد گیاهی فراوانی هستند که به بدن کمک می‌کنند تا ریتم طبیعی سم‌زدایی خود را حفظ کند و کبد بتواند به‌صورت صحیح به فعالیت خود ادامه دهد. زردچوبه یکی از بازیکنان اصلی این ماجراست ولی سبزی‌ها دیگری هم هستند که عمل سم‌زدایی از بدن را انجام می‌دهند. از آن جمله می‌توان به کلم بروکلی، کلم، سیر، پیاز و پوست مرکبات اشاره کرد.

لیلی شکیبا