زیره سیاه و 6 مزیت بهداشتی آن که باید آن‌ها را بشناسید

زیره سیاه

زیره‌ سیاه راه‌حلی برای همه‌ی بیماری‌ها بجز مرگ

زیره سیاه دانه‌ای کوچک است اما قدرتی فوق‌العاده دارد و مزایای بسیاری برای آن شناخته‌شده است ولی جالب است بدانید که باوجود فراوانی تحقیقات در این زمینه، هنوز بسیاری از خواص آن ناشناخته مانده است.

بذر گیاه سالیوم، از زمان‌های بسیار قدیم موردتوجه اطبا قرارگرفته است. زیره‌ سیاه در فرهنگ انگلیسی‌زبانان به‌عنوان کنجد سیاه شناخته می‌شود. اما امروزه آن را تحت عنوان سیاه‌دانه می‌شناسند، که حداقل توصیف دقیقی از ظاهر فیزیکی آن است.

بر اساس یافته‌های تاریخی، کشت و استفاده از زیره‌ سیاه برای اولین بار در مصر اتفاق افتاده است. در آرامگاه توبهانامون واقع در مصر که قدمتی بالای 3300 سال دارد، روغن زیره‌ سیاه کشف شد. علاوه بر این در فرهنگ عربی، زیره‌ سیاه به‌عنوان Habatatul Barakah به معنای دانه‌ای پربرکت معروف است. بنا بر اعتقاد مسلمانان در روایتی از حضرت محمد (صلی‌الله علیه و اله) آمده است که ”زیره سیاه درمانی برای همه‌ی بیماری‌ها بجز مرگ می‌باشد.“

مزایای زیره سیاه

 بسیاری از مزیت‌های سلامتی زیره‌ سیاه که در طول تاریخ شناخته‌شده‌اند، در تحقیقات آزمایشگاهی بطور کامل تأییدشده است. در حقیقت از سال 1964 که تحقیقات علمی در این زمینه شروع‌شده است تاکنون بیش از 650 مقاله در این رابطه انتشاریافته است. در وب‌سایت اینترنتی GreenMedInfo.com در صفحه‌ی مربوط به زیره‌ سیاه (Black seed) می‌توانید بیش از 40 مقاله را با موضوع مزایای بهداشتی زیره‌ سیاه، مطالعه کنید. برخی از مزیت‌هایی که در این مقالات بررسی‌شده است را در زیر به‌اجمال مرور می‌کنیم:

زیره سیاه

  • ضد درد
  • ضد باکتری
  • ضدالتهاب
  • ضد زخم
  • ضد کولینرژیک
  • ضد اسپاسم
  • ضد ویروس
  • ضد قارچ
  • ضد دیابت
  • حفاظت از کبد
  • حفاظت از کلیه‌ها
  • آنتی‌اکسیدان
  • درمان حساسیت به انسولین
  • درمان فشارخون بالا
  • درمان تومور ناباروری
این مطلب را از دست ندهید:  آرد ذرت و 13 مزیت شگفت‌انگیز آن

این‌ها تنها مجموعه‌ای کوتاه از خواص سودمند دانه‌های زیره‌ سیاه می‌باشد. لیکن در ادامه به بررسی اجمالی برخی از خواص شگفت‌انگیز زیره سیاه می‌پردازیم.

درمان دیابت نوع 2

مصرف روزانه 2 گرم زیره‌ سیاه در حالت ناشتا، می‌تواند باعث کاهش مقاومت به انسولین شود و علاوه بر آن به کاهش هموگلوبین گلیکوزیله در افرادی که به بیماری دیابت نوع 2 مبتلا هستند، کمک می‌کند.

درمان صرع

از زمان‌های دور دانه‌های زیره‌ سیاه را با خاصیت ضد انعقادی آن می‌شناخته‌اند. مطالعه‌ای که سال 2007 در مورد کودکان مبتلا به صرع انجام شد، مشخص کرد که دمنوش زیره سیاه، بطور قابل‌توجهی فعالیت‌های تشنجی را کاهش می‌دهد. جالب است بدانید که درمان اینگونه کودکان بصورت معمول با مواد اعتیادآور انجام می‌گیرد.

درمان فشارخون بالا

مصرف روزانه دو نوبت زیره سیاه به مدت دو ماه (در هر نوبت حدود 100 میلی‌گرم)،‌ باعث کاهش فشارخون می‌شود، البته این فقط در مورد افرادی که به فشارخون خفیف مبتلا هستند، صادق است.

درمان آسم

Thymoquinone یکی از ترکیبات فعال در دانه‌های زیره‌ سیاه می‌باشد. تحقیقاتی که بر روی حیوانات آزمایشگاهی انجام‌شده است نشان داد که این ترکیب زیره‌ سیاه، نسبت به داروی فلوتیکازون تأثیر بیشتری در درمان آسم دارد. مطالعاتی انسانی در این زمینه بیانگر این مطلبند که دمنوش زیره‌ سیاه، دارای اثرات ضدالتهابی نسبتاً قوی و مؤثری بر راه‌های تنفسی است.

درمان فارنژیت حاد

یافته‌های علمی ثابت کرده‌اند که مصرف زیره‌ سیاه در کاهش التهاب لوزه و گلودرد که عمدتاً ویروسی هستند، به‌طور قابل‌توجهی مؤثر است و زیره سیاه بدون هیچ‌گونه عوارض جانبی می‌تواند موجب کاهش درد ناشی از این بیماری‌ها می‌شود.

این مطلب را از دست ندهید:  آویشن و 22 مزیت بهداشتی آن

درمان آسیب‌های سلاح شیمیایی

تحقیقی که بر روی مصدومان حملات شیمیایی انجام شد، نشان داد که دمنوش زیره‌ سیاه باعث کاهش علائم تنفسی، خس‌خس سینه و بهبود عملکرد ریه‌ها می‌شود. از طرفی مصرف زیره سیاه می‌تواند نیاز به دارو را در این افراد کاهش ‌دهد.

درمان سرطان کولون

دانشمندان بامطالعه‌ی سلول‌های سرطان روده‌ی بزرگ،‌ دریافتند که زیره‌ سیاه نسبت به فلوروراسیل ازنظر پروتئین‌های ایمنی، در سطح بالاتری قرار دارد. تحقیقات آزمایشگاهی بر روی حیوانات بیانگر این مطلب بودند که روغن زیره‌ سیاه تأثیر چشمگیری بر درمان سرطان روده‌ی بزرگ در موش‌های آزمایشگاهی دارد. ناگفته نماند در این تحقیقات هیچ‌گونه عوارض جانبی برای استفاده از زیره سیاه مشخص نشده است.

پیشگیری از فعالیت باکتری‌ها

زیره‌ سیاه سیاه دارای فعالیت‌های آنتی باکتریال می‌باشند و می‌توانند علیه باکتری‌های بالینی مانند ”استافیلوکوک اورئوس مقاوم به متسیلین“ که یکی از موفق‌ترین باکتری‌های ناقل بیماری می‌باشد، مبارزه کنند.

ترک اعتیاد

در پژوهشی علمی با جامعه‌ی آماری 35 معتاد به مواد مخدر، مشخص شد که دانه‌های زیره‌ سیاه می‌تواند به‌عنوان درمان مؤثر در بهبود طولانی‌مدت وابستگی به مواد افیونی استفاده شود.

لیلی شکیبا