لوبیا چشم بلبلی و 6 مزیت شگفت‌انگیز آن

لوبیا چشم بلبلی

لوبیا چشم بلبلی نیز از لحاظ طعم و مزه، جزء حبوبات خوشمزه به‌حساب می‌آید. این دانه‌های سیاه‌وسفید رنگ دارای فواید سلامت فراوانی هستند که از آن جمله می‌توان به بهبود هضم غذا‏، سم‌زدایی بدن، درمان بی‌خوابی، مدیریت دیابت، حمایت از سلامت قلب و گردش خون اشاره کرد. دانه‌های لوبیا چشم بلبلی همچنین با حفاظت از استخوان‌ها، باعث پیشگیری از کم‌خونی و موجب کاهش وزن و سلامت پوست می‌گردد.

دانه‌های چشم بلبلی جزء مهمی از خانواده‌ی لوبیاها محسوب می‌شوند که محصول مناطق خشک جهان همچون آسیا و آفریقا می‌باشند. گیاه لوبیا چشم بلبلی قادر به رشد در آب‌وهوای خشن و بی‌رحم است و برای بیش از 4000 سال در مناطقی از آسیا و آفریقا، کشت می‌شود. لوبیا چشم بلبلی، محصول اصلی گیاهی به همین نام است، اما برگ گیاه، غلاف لوبیا و لوبیای سبز آن نیز خوراکی به‌حساب می‌آید و در آشپزی از آن‌ها به‌عنوان مکمل غذا کمک می‌گیرند.

6 مزیت شگفت‌انگیز لوبیا چشم بلبلی

لوبیا چشم بلبلی

  1. سلامت گوارش

لوبیا چشم بلبلی منبع غنی و مفیدی از فیبر می‌باشد. فیبرِ غذایی، یکی از بهترین راه‌حل‌های برطرف‌کننده‌ی مشکلات معده می‌باشد، زیرا می‌تواند به جذب آب کمک‌اند و نتیجتاً برای درمان بیماری‌هایی همچون یبوست و اسهال مفید هستند. فیبرها عملکرد روده را تقویت می‌کنند و باعث افزایش کارایی هضم غذا می‌شوند.

  1. حفاظت از قلب

دانه‌های لوبیا چشم بلبلی، منبعی غنی از ویتامین B1 می‌باشند که نقش مهمی در حفظ سلامتی قلب ایفا می‌کند. این ویتامین می‌تواند از نارسایی قلب جلوگیری کند و ضربان آن را کنترل نماید. علاوه بر این فلاونوئیدهای مختلفی که در دانه‌های لوبیا چشم بلبلی وجود دارد، می‌تواند موجب کاهش التهاب شوند و درنتیجه عملکرد قلب را تقویت نمایند. از طرفی فیبر موجود در دانه‌های لوبیا چشم بلبلی، نقش مهمی در کنترل کلسترول خون دارد که می‌تواند از حملات قلبی و سکته‌ی مغزی جلوگیری کند.

  1. سم‌زدایی بدن
این مطلب را از دست ندهید:  دارچین و 13 مزیتی که آن را ادویه‌ی شماره یک جهان کرده است

آنتی‌اکسیدان موجود در دانه‌های لوبیا چشم بلبلی، رادیکال‌های آزاد در درون بدن را خنثی می‌کنند. این رادیکال‌های آزاد هستند که باعث بیماری‌های مزمن و جهش سلولی می‌شوند. ویتامین A و C موجود در دانه‌های لوبیا چشم بلبلی، می‌تواند تا حد زیادی برای تقویت سیستم ایمنی بدن کفایت کند.

  1. رفع مشکل کم‌خوابی

اکثر مردم به تریپتوفان فکر نمی‌کنند، اما بدانید که مقدار قابل‌توجهی از تریپتوفان در دانه‌های لوبیا چشم بلبلی موجود است که می‌تواند آرامش را به بدن بازگرداند و به خواب بهتر شما کمک کند. اگر در شب از بی‌خوابی یا بی‌حوصلگی رنج می‌برید، توصیه می‌شود که قبل از ورود به رختخواب، یک قاشق غذاخوری لوبیا چشم بلبلی مصرف کنید تا بتوانید با آرامش بیشتری استراحت نمایید.

  1. مدیریت دیابت

منیزیم در سطح بالایی درون دانه‌های لوبیا چشم بلبلی موجود است. منیزیم باعث بهبود سلامت استخوان‌ها و بهبود شرایط خواب می‌شود. منیزیم از کربوهیدرات‌هایی است که در سوخت‌وساز بدن دارای نقشی کلیدی می‌باشد و می‌تواند به حفظ سطح تعادل قند خون کمک بسیاری کند.

  1. بهداشت دهان و دندان

کمبود آهن در بدن موجب ضعف،‌ سردرگمی، درد شکم، خستگی و بطور کلی باعث عملکرد متابولیک می‌شود. درصد بالای آهن موجود در دانه‌های لوبیا چشم بلبلی یک راه عالی برای مقابله با اثرات کم‌خونی می‌باشد. آهن برای تولید گلبول‌های قرمز ضروری است. مازاد آهن موجود در بدن باعث افزایش اکسیژن خون می‌شود، بنابراین باعث بهبود عملکرد بدن و افزایش سطح انرژی می‌شود.

لیلی شکیبا